چگونه پیام های اسپم واتساپ را شناسایی کنیم؟

نرم افزار واتس اپ با بیش از ۲ میلیارد کاربر در سراسر جهان، محبوب‌ترین پیام رسان حال حاضر دنیاست. بنابراین، جای تعجب نیست که این پیام رسان بستری فعال برای حضور مجرمان اینترنتی و طعمه مناسبی برای به دام انداختن افراد باشد.

سودجویان از روش‌های مختلف از جمله پیام‌های اسپم (هرزنامه) و یا لینک‌های آلوده و فیشینگ برای فریب قربانیان بهره می‌گیرند. برای اینکه اطمینان حاصل کنید که امنیت و حریم شخصی شما در معرض خطر نیست، بایستی قادر به شناسایی انواع پیام‌های کلاهبرداری در واتساپ باشید.

حال مهم‌ترین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این است که پیام‌های اسپم چه ظاهری دارند و راه شناسایی آنها چیست. در ادامه این مقاله به این موضوع می پردازیم:

  • پیام‌هایی که بارها و بارها ارسال می‌شوند

بیشتر کاربران واتس اپ از این موضوع اطلاع دارند که در این برنامه ارسال پیام‌ها به صورت مستقیم از فرستنده به شخص دریافت کننده به سادگی امکان‌پذیر است (کاربران تازه‌کار می‌توانند با فشردن دکمه Forward این کار را انجام دهند).

با این حال ممکن است نسبت به علامت “Forwarded Many Times” آگاهی کمتری وجود داشته باشد. زمانی که یک پیام پنج مرتبه یا بیشتر ارسال می‌شود، به جای یک علامت فلش شاهد دو علامت فلش در بالای پیام ارسال شده خواهیم بود.

بنابراین، اگر پیام دریافتی با این علامت مشخص شده باشد، می‌تواند نشانه‌ای از انواع اسپم مانند یک میم تکراری، خبر جعلی و یا انواع دیگر اسپم‌ها باشد.

  • شماره‌های ناشناس

تنها با ذخیره شماره توسط فرستنده، امکان ارسال پیام و یا برقراری تماس از طریق واتس اپ فراهم می‌شود. شخص ارسال کننده اسپم با دسترسی به شماره افراد مانند خرید اطلاعات از دارک وب و یا هک کردن شرکت‌ها و دسترسی به اطلاعات شخصی افراد، قادر به ارسال پیام‌های مورد نظر خود خواهد بود.

در این شرایط، بسیار بعید به نظر می‌رسد که گیرنده، شماره شخص فرستنده را در میان مخاطبان خود داشته باشد، اما پیام‌های او را در صندوق پیام‌ها دریافت خواهد کرد و به غیر از شماره تماس فرد ناشناس، اطلاعات بیشتری در اختیار نخواهد داشت.

یکی از راه‌های کلاهبرداری با شماره ناشناس، استفاده از تصویر پروفایل سازمان‌های مختلف برای جلب اعتماد افراد است. در یکی از کمپین‌های کلاهبرداری سال‌های اخیر، از لوگوی صدا و سیما برای ارسال پیام و برقراری تماس استفاده شده بود. بنابراین، به هیچ عنوان به پیام‌های مشکوک و یا تماس‌های دریافتی از شماره‌های ناشناس پاسخ ندهید.
  • پیام‌های جعلی و لینک‌های مشکوک

بخش بزرگی از هرزنامه‌های واتس اپ هدف یکسانی را دنبال می‌کنند، درخواست از کاربر برای بازکردن لینک‌های فیشینگ و جعلی.

معمولا پس از آنکه فرد بر روی لینک دریافتی کلیک می‌کند، عملیات سرقت اطلاعات آغاز می‌شود و اطلاعات شخصی، جزئیات حساب بانکی، اطلاعات ورود به حساب‌های شخصی و یا هر نوع دیگری از داده‌ها و اطلاعات حساس در اختیار مهاجم قرار می‌گیرد.

مقاله مرتبط: ‌حمله فیشینگ و راه‌های حفاظت از آن

بسیاری از پیام‌های کلاهبرداری واتس اپ در چند ساله اخیر در قالب‌های زیر ارسال شده‌اند:

  • واتس اپ طلایی: به نظر نسخه‌ی بهبود یافته‌ای از واتس اپ بود که میلیون‌ها کاربر را از سال ۲۰۱۶ قربانی اهداف شوم خود کرد. این نوع کلاهبرداری، با ارسال پیامی از کاربران دعوت می‌کرد که برای دریافت نسخه ویژه این پیام‌رسان که برای افراد مشهور طراحی شده و دارای قابلیت‌های بیشتری است، بر روی لینکی جعلی کلیک کنند.
  • پایان انقضای واتس اپ:‌ نوع دیگر کلاهبرداری‌های واتس اپ، پیامی بود که ادعا می‌کرد عضویت کاربر به پایان رسیده و می‌بایست آن را تمدید کند. به خاطر داشته باشید که دانلود و استفاده از این پیام‌رسان رایگان است و تمامی لینک‌هایی که به درگاه پرداخت متصل می‌شوند، کلاهبرداری هستند.
  • تخفیف‌های واتس اپ: نوع رایجی از کلاهبرداری‌ واتس اپ، پیامی است که برای دریافت جایزه یا تخفیف از فروشگاهی خاص، نیازمند تکمیل پرسش‌نامه است. نتیجه این اقدام نیز به سرقت رفتن اطلاعات شخصی و یا در بی‌خطرترین حالت، اتلاف وقت فرد خواهد بود.

چگونه می‌توان اسپم‌های واتس اپ را مدیریت کرد؟

۱- شماره ناشناس را گزارش دهید یا اصطلاحا ریپورت کنید

نسخه WhatsApp Business به شرکت‌ها اجازه می‌دهد که از طریق واسط واتس اپ با مشتریان و کاربران خود در ارتباط باشند. با این حال، استفاده از این نسخه برای ارسال حجم بالای پیام‌ها خلاف قوانین و مقررات این برنامه است.

بنابراین، اگر شما پیامی ناخواسته از یک حساب تجاری دریافت کردید، می‌توانید این شماره را به سرعت گزارش کنید. برای این کار به روش زیر عمل کنید:‌

باز کردن پیام مورد نظر> ضربه بر روی نام فرستنده> انتخاب گزینه Report Contact

۲- مسدود یا بلاک کردن شماره

بعد از دریافت پیام‌های مشکوک نیازی به نگرانی یا کنار آمدن با شرایط نیست. به محض دریافت مزاحمت از سوی هر شماره‌ای، به راحتی حساب شخص را مسدود کنید تا از ادامه دریافت پیام جلوگیری شود.

انتخاب سه نقطه عمودی در گوشه سمت راست بالا> انتخاب بیشتر> انتخاب مسدودی

۳- جلوگیری از اضافه شدن به گروه‌های واتساپ

اسپم‌های گروهی چه از سوی مخاطبان شخص و چه از سوی شماره‌های ناشناس صورت گیرد، موضوعی آزاردهنده است. برای جلوگیری از این اتفاق، نحوه اضافه شدن به گروه‌های مختلف توسط دیگران را به روش زیر مدیریت کنید:

انتخاب یکی از گزینه‌های Settings> Account> Privacy> Groups> Everyone, My Contacts, My Contacts Except

به یاد داشته باشید که پیام‌های اسپم‌ در همه پلتفرم‌ها وجود دارند اما به کارگیری روش‌های هوشمندانه و پیشگیرانه می‌تواند به شما در این امر کمک شایانی کند.