نصب وصله ‌های امنیتی پایگاه داده را جدی بگیرید

نصب وصله‌های امنیتی اهمیت بسیار بالایی دارد. این امر موجب می‌شود که راهکار‌های فناوری با آسیب‌پذیری‌های جبران ناپذیر رو به رو نشوند. اما هر فردی که مقداری از زمان خود را صرف نگهداری از شبکه و سیستم کرده باشد، می‌داند که نصب وصله‌های امنیتی از آنچه به نظر می‌رسد پیچیده تر است.

درست است که برخی اوقات تنها با اجرای یک خط کد دستوری می‌توانید وصله امنیتی مورد نظر را نصب کنید، اما با توجه به پیچیدگی‌های موجود در دنیای فناوری، بیشتر اوقات با فرآیندی پیچیده برای دست‌یابی به بهترین نتیجه از طریق نصب وصله‌های امنیتی روبه رو هستید. در ادامه، نشان می‌دهیم که چرا نصب وصله‌های امنیتی مهم است.

مراقب آسیب‌پذیری‌های سرویس‌های پایگاه داده باشید

می‌دانیم که خدمات پایگاه داده تا چه اندازه حیاتی است چرا که تمام عملیات واحد IT را به صورت بی‌وقفه و خارج از دید ما پی‌ریزی می‌کند. با این حال، پایگاه‌ داده جالب‌ترین قسمت‌ حوزه فناوری نیستند که یکی از دلایلی است که سبب می شود نصب وصله‌های امنیتی مرتبط با آنها نادیده گرفته شود. در آخرین تحقیقات شرکت Imperva مشخص شد که تقریباً ۵۰% از پایگاه‌های داده نصب شده بر روی سرور‌های فیزیکی، نسبت به ضعف‌های شناخته شده آسیب‌پذیر هستند. از سویی دیگر، مجرمان سایبری پایگاه‌های داده را نادیده نمی‌گیرند. درست مانند هر عنصر دیگری در حوزه فناوری، پایگاه‌های داده پر از آسیب‌پذیری هستند. تنها یک سرویس پایگاه داده به تنهایی می‌تواند دارای بیش از هزار آسیب‌پذیری مرتبط باشد.

از ابزار‌های مدیریت وصله‌ها استفاده کنید

دلیل دیگر نادیده گرفتن نصب این وصله‌های امنیتی، سخت بودن و دستورالعمل‌های پیچیده‌ و مبهمی است که برای نصب این وصله‌ها مورد نیاز است. این مشکل به ویژه در جایی که پیاده سازی پایگاه داده بسیار پیچیده است رایج است. 

برای مثال MySQL را در نظر بگیرید. پایگاه داده منبع باز MySQL یک مقاله رسمی دارد که نشان می‌دهد کاربران چگونه باید یک کلاستر MySQL را وصله کنند، اما دستورالعمل‌ها پیچیده هستند و فقط یک راه اندازی خاص از MySQL Cluster ،InnoDB را در نظر می‌گیرد، در حالی که استراتژی‌های دیگری برای آن نیز وجود دارد. این دستور العمل‌ها به کاربر نمی‌گویند که فرآیند نصب وصله‌ها چگونه بر روی دیگر برنامه‌ها تأثیر می‌گذارد، چرا که محیط هر سیستمی کاملاً متفاوت است و نویسنده وصله‌ها هم از محیط کاربران بی‌خبرند.

نصب وصله‌های امنیتی تنها برای اهداف مناسب انجام می‌شود

در برخی موارد ممکن است که استفاده از وصله‌های امنیتی بسیار مبهم و نامشخص باشد. در این شرایط، مدیران سیستمی می‌توانند به راحتی تصمیم بگیرند که خطرات و پیامدهای وصله اشتباه بسیار جدی تر از خطر حمله سایبری به پایگاه داده است. در نتیجه، علیرغم اینکه نصب وصله‌ها در تئوری امری بدیهی به نظر می‌رسد، اما در عمل کاملا متفاوت خواهد بود.

حتی اگر تیمی دارای تخصص و دانش کافی برای رفع آسیب‌پذیری باشند، هنوز این واقعیت وجود دارد که یک سرویس پایگاه داده باید برای مدتی آفلاین شود تا وصله شود. در نهایت، آفلاین کردن پایگاه داده به منظور رفع ایراد بدون اشکال نخواهد بود. خرابی داده می‌تواند در طول انتقال داده رخ دهد و در این صورت سرور‌ها نیز احتمال خرابی بعد از نصب وصله‌های امنیتی را دارند.

نصب وصله‌های امنیتی Live در پایگاه داده به عنوان یک راه حل جایگزین

تا همین اواخر، وصله یک سرویس فناوری تقریباً همیشه نیاز به راه اندازی مجدد داشت، اما نصب زنده وصله‌ها در حال حاضر بسیار رایج شده است. با استفاده از این روش، ابزار‌های نصب وصله‌ها به راحتی جایگذاری کد‌های وصله شده را انجام می‌دهند و خدمات بدون توقف ادامه خواهند داشت و وصله‌ها نیز نصب می‌شوند.

این روش هر گونه ابهامی را در خصوص نصب وصله‌های امنیتی پایگاه‌های داده از بین می‌برد و به مدیران این امکان را می‌دهد که بدون توقف خدمات مورد نیاز، وصله‌های امنیتی را نصب کرده و امنیت سامانه خود را بالا ببرند.