افزونه مخرب کروم، عامل تبلیغات مزاحم

افزونه AllBlock Chromium که مسئول مسدود کردن تبلیغات است، خود عاملی است که با روش Ad injection به صورت مخفیانه کارمزدی را به توسعه‌دهندگان اختصاص می‌دهد. 

این افزونه در فروشگاه کروم موجود است و خود را به عنوان یک مسدود ‌کننده معرفی می‌کند که تمرکز آن بر روی سایت‌های YouTube و Facebook است و از تبلیغات ناگهانی آنها جلوگیری می‌کند. با این حال، این افزونه در واقعیت در حال کلاهبرداری است و با استفاده از لینک‌های مربوط به توسعه دهندگان، اقدام به جمع‌آوری کارمزد می‌کند.

Ad injection یا تزریق آگهی فرایندی است که با درج تبلیغات یا لینک در یک صفحه وب، به کلاهبرداران اجازه می‌دهد از تبلیغات درآمد کسب کنند یا افراد را برای کسب کارمزد به سایت‌های وابسته هدایت کنند. در یکی از نمونه‌های مشاهده شده، اسکریپت مخرب، آدرس‌های اینترنتی مجاز را به سرور ریموت ارسال و لیستی از دامنه‌های تغییر مسیر داده شده را به عنوان پاسخ دریافت می‌کند. اگر کاربر روی لینک تغییر یافته کلیک کند، به صفحه دیگری که معمولا همان لینک وابسته است، هدایت می‌شود.

برخی از این IP‌ها و دامنه‌ها مرتبط با کمپین Pbot می‌باشند که از سال ۲۰۱۸ تاکنون فعالیت داشته و از قربانیان به شیوه‌های پنهان اخاذی می‌کند. در این مورد، AllBlock از نگاه کاربران بازخورد بسیار خوب و عملکرد عالی در برابر تبلیغات ناگهانی و قطع آنها داشته است. با این حال، با پیشنهاد سایت‌های مختلف تبلیغاتی فروش محصولات، خریداران را فریب داده و گیج می‌کند. این موضوع اهمیت انتخاب هوشمندانه افزونه‌های مرورگر و عدم نصب افزونه‌های غیر ضروری را یادآوری می‌کند.