اعلام علت قطعی سراسری فیسبوک

در تاریخ ۴ اکتبر سال جاری میلادی ۲۰۲۱، شرکت فیسبوک و محصولات شناخته شده آن شامل اینستاگرام و واتس اپ به همراه دیگر محصولات این شرکت، تحت تأثیر از کار افتادن اتفاقی و اشتباهی سرور‌های این شرکت، به طورکامل از کار افتادند و ۱/۵ میلیارد کاربر را برای مدت ۶ ساعت با مشکلات بسیاری مواجه کردند.

در ساعات اولیه این اتفاق، کاربران واکنش‌های مختلفی را نسبت به این رخداد در شبکه توئیتر نشان دادند. در نهایت نیز مؤسس این شرکت یعنی مارک زاکربرگ اعلام کرد که تمام متخصصین این شرکت در صدد رفع این مشکل ناگهانی هستند. در نهایت مشخص شد که علت این اتفاق تغییرات اشتباهی در پیکربندی روتر‌های ناحیه backbone این شرکت بوده است که منجر به از کار افتادن کامل سرور‌های این غول ارتباطی شده است.

نایب رئیس بخش مهندسی و زیر ساخت فیسبوک نیز به همین مشکل اشاره کرد و اعلام کرد که اختلال در ترافیک شبکه آنها سبب شده تا مرکز ارتباط داده آنها تحت تأثیر قرار بگیرد و تمام خدمات ارائه شده این شرکت نیز به طور کامل از کار بیفتد. باید اضافه کرد که در ساعت 11:50 صبح به وقت آمریکا تمام سایت‌های زیر مجموعه این شرکت با خطای DNS مواجه شدند و هیچ ارتباطی با سرور ایجاد نکردند اما بعد از گذشت ساعاتی مشخص شد که مشکل بزرگتر از این می‌باشد. در نهایت شرکت توانست مشکل را رفع نماید و بعد از ۶ ساعت عدم ارتباط کامل با سرور، بالاخره سه اپلیکیشن فیسبوک، اینستاگرام و واتس اپ بار دیگر پاسخگوی کاربران خود شدند.