حفظ امنیت در دورکاری

دورکاری

با تداوم شیوع کرونا، شرکت‌های بیشتری به دورکاری کارمندان خود روی آورده‌اند و کلاس‌های آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها همچنان به صورت مجازی تشکیل می‌شوند. برقراری سیاست‌های فاصله‌گذاری اجتماعی می‌تواند به عنوان خطری سایبری امنیت بسیاری را تهدید ‌کند. از آنجایی که سیر تحولات اخیر در بازه زمانی کوتاهی رخ داده است، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها بدون فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم و تمهیدات امنیتی کافی، با دورکاری کارمندان خود فضایی برای سوءاستفاده مجرمان سایبری فراهم کرده‌اند. افرادی که در منزل کار می‌کنند ممکن است به علت استرس‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و یا عادت نداشتن به کار در محیطی خارج از محل کار اشتباهاتی را مرتکب شوند. در ادامه به چالش‌های پیش روی افراد دورکار و راهکارهای مناسب جهت حفظ امنیت سایبری اشاره می‌کنیم.

  • تا حد امکان از wifi مکان‌های عمومی که معمولا ناامن هستند، استفاده نکنید.
  • در صورت استفاده از مودم‌های ADSL، رمز پیش فرض مودم را حتما تغییر داده و قابلیت WPS را خاموش کنید. WPS یا Wi-Fi Protected Setup استاندارد شبکه وایرلس است و می‌تواند به صورت دستی از طریق دکمه‌ای در پشت یا جلوی مودم و یا در تنظیمات مودم فعال شود. در این حالت تمامی دستگاه‌های اطراف مودم بدون نیاز به رمز وایرلس به مودم کاربر وصل می‌شوند و امکان سوء استفاده برای افراد سودجو فراهم می‌شود.
  • برای تمامی حساب‌های کاربری فعال خود از رمز عبور قوی شامل رشته‌ای از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و کاراکترهای ویژه استفاده کنید. برای اطمینان بیشتر، مؤلفه احراز هویت دو مرحله‌ای از راه پیامک و یا اثر انگشت را فعال کنید.
  • در صورتی که نیازی به استفاده از RDP بر روی سیستم خود ندارید حتما آن را غیرفعال نگه دارید و در صورت نیاز به دسترسی سایر افراد احتیاط‌های لازم را به عمل آورید.
  • فایروال سیستم خود را روشن نگه‌دارید و از آنتی ویروسی مطمئن و به‌روز استفاده کنید. همچنین در فواصل زمانی منظم سیستم خود را پویش کنید تا از خطرات احتمالی مصون بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *